Brytyjskie P-8 Posejdony polują na rosyjskie okrety podwodne

Samolot ZOP US Navy P-8 Poseidon startuje na lotnisku w Perth. / Zdjęcie: Darren Koch
Samolot ZOP US Navy P-8 Poseidon startuje na lotnisku w Perth. / Zdjęcie: Darren Koch

Rosyjska marynarka wojenna, w siłach morskich, dysponuje potężną flotą okrętów podwodnych, co budzi niepokój wśród państw NATO. W wyniku inwazji na Ukrainę sojusz wojskowy przygotowuje się teraz do przeciwstawienia się morskiej potędze Moskwy. Marynarka wojenna NATO przeprowadziła w ostatnich tygodniach dwa duże ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym w lutym i na początku marca.

Od 7 do 18 lutego u zachodniego wybrzeża Norwegii odbyły się ćwiczenia Arctic Dolphin.

„Ćwiczenie było ostatnim etapem szkolenia dla przyszłych dowódców okrętów podwodnych. Oficerowie byli testowani, oceniani i kwalifikowani na przyszłych dowódców (SMCC).” – głosił komunikat prasowy Dowództwa Morskiego NATO.

Ćwiczenia Arctic Dolphin 2022 zgromadziły okręty podwodne i siły nawodne z Danii, Niemiec i Holandii w celu poprawy interoperacyjności między sojuszniczymi flotami. Kolejne ćwiczenie przeciw okrętom podwodnym NATO, Dynamic Manta, zostało przeprowadzone u wybrzeży Sycylii we Włoszech między 21 lutego a 4 marca.

Siły ZOP NATO na Morzu Śródziemnym

Okręty, samoloty, okręty podwodne i personel wojskowy z dziewięciu krajów sojuszniczych, w tym Kanady, Grecji, Francji, Hiszpanii, i Włochy, wzięły udział w ćwiczeniach, które odbyły się na środkowym Morzu Śródziemnym. Ćwiczenie miało na celu poprawę biegłości i interoperacyjności tych marynarek wojennych w walce z okrętami nawodnymi i okrętami podwodnymi.

Dowództwo Morskie NATO przewodziło tym dużym ćwiczeniom przeciw okrętom podwodnym, które odbywają się co roku. W obu ćwiczeniach uczestniczył brytyjski morski samolot patrolowy P-8 Poseidon. Posejdony są powszechnie uważane za najlepsze samoloty ZOP na świecie. W styczniu Wielka Brytania nabyła ostatni z dziewięciu P-8, które planowała kupić pod koniec 2015 roku. Według Królewskich Sił Powietrznych, dwa samoloty P-8, które poleciały na ćwiczenia Dynamic Manta z bazy US Navy we Włoszech, były pierwszymi brytyjskimi Posejdonami, które rozpoczęły walkę z okrętami podwodnymi z „zamorskiej lokalizacji operacyjnej”.

Oba ćwiczenia zostały zorganizowane przed rosyjską inwazją, ale wskazują na silniejszy nacisk na walkę z okrętami podwodnymi, wywołany modernizacją i ekspansją rosyjskich sił podwodnych.

Dowódcy NATO obawiają się, że rosyjskie pociski manewrujące mogą stanowić poważne zagrożenie dla newraligicznej infrastruktury i mogą utrudnić operacje zaopatrzenia i wzmocnienia sił morskich w razie konfliktu. Stany Zjednoczone obawiają się również potencjalnego użycia tych pocisków przeciwko flocie US Navy.

Zobacz też:

Porty brytyjskie zablokowane dla rosyjskich statków

Rosyjskie okręty ZOP polują na okręty podwodne NATO na Morze Czarne

K-329 Biełgorod najdłuższy okręt podwodny na świecie

Rosyjskie okręty wojenne polują na wrogi okręt podwodny podczas ćwiczeń na Morzu Czarnym

PKW Morze Północne z okrętami NATO w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.