Ukraińcy zatopili supernowoczesną rosyjską korwetę

Rosyjska korweta Wasilij Bykow została zatopiona przez Ukraińców. / Zdjęcie:  Shutterstock
Rosyjska korweta Wasilij Bykow została zatopiona przez Ukraińców. / Zdjęcie: Shutterstock

Ukraińska gazeta “Dumskaja” podaje, że efektem operacji ukraińskiej marynarki jest zatopienie rosyjskiej korwety Wassilij Bykow. Według gazety, supernowoczesna łódź rosyjskiej armii miała być sprowokowana do pościgu w pobliżu Odessy. Gdy jednostka znalazła się w zasięgu ukraińskiej artylerii, otworzono ogień.

Ukazująca się w Odessie gazeta “Dumskaja” opisała w środę 9 marca, jak wyglądała operacja przeprowadzona przez ukraińską armię.

“Dwie małe łodzie podpłynęły w pobliże Wasilija Bykowa i zmusiły go do rozpoczęcia pościgu. Gdy rosyjska jednostka znalazła się w zasięgu artylerii, otworzono ogień” – czytamy.

“Dumskaja” twierdzi, że to “pierwszy w historii przypadek, gdy statek wojenny został zniszczony przez MLRS”, czyli opancerzoną, gąsienicową wyrzutnię rakiet. Gazeta uważa również, że to symboliczna porażka rosyjskiej wojskowości.

Supernowoczesna korweta Wasilij Bykow zatopiona przez Ukraińców

Okret wojenny Wasilij Bykow, jedna z najnowszych rosyjskich korwet patrolowych projektu 22160, została zbudowana w stoczni Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska nad Wołgą w centrum Rosji i wprowadzona do służby we Flocie Czarnomorskiej 20 grudnia 2018 roku. Konstrukcję okrętu o długości 94 m, szerokość 14 m i wyporność 1800 ton podobno podporządkowano technologii stealth utrudniającej wykrycie przez radary. Jest to jeden z nowszych okrętów wojennych we Flocie Czarnomorskiej, ma dopiero 4 lata.

Źródło: PAP, wp.pl

Zobacz też:

Fregata ukraińska Hetman Sahajdaczny zatopiona

Korweta Gremyashchny i dwa okręty podwodne typu Warszawianka przybywają do Władywostoku

Rosyjski przemysł obrony dostarczył w 2020 roku 10 okrętów wojennych w tym 2 podwodne

Egipska marynarka wojenna odbiera drugą korwetę ENS Port Said 976 klasy El Fateh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.