Trzy Grupy Uderzeniowe Lotniskowców NATO na Morzu Śródziemnym

Na Morzu Jońskim trzy Grupy Uderzeniowe Lotniskowców NATO (CSG) zademonstrowały swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i stabilności obszaru euroatlantyckiego podczas operacji z udziałem wielu lotniskowców podczas rejsu po Morzu Jońskim, 23 listopada 2022 r. W listopadzie pięć sojuszniczych CSG będzie działać na całym północnym Oceanie Atlantyckim i Morzu Adriatyckim i Śródziemnym.

Demonstrując wspólne zaangażowanie w obronę zbiorową Sojuszu, George HW Bush CSG, francuski CSG i włoski Cavour CSG wzmocniły swoją zdolność do generowania wiarygodnej siły bojowej w całym obszarze euroatlantyckim, podkreślając solidarność NATO, interoperacyjność.

Działania z udziałem wielu lotniskowców demonstrują koordynację rozproszonych sił sojuszniczych i partnerskich w celu szkolenia i działania we wspólnym środowisku bezpieczeństwa o wysokiej intensywności we wszystkich domenach w regionie.

Rutynowo ćwiczone działania w zakresie interoperacyjności i wymienności umożliwiają państwom NATO zwiększenie ich wspólnych zdolności szybkiego reagowania. Dzięki temu są one przygotowane do obrony regionu euroatlantyckiego przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa w Europie i całym euroatlantyckim obszarze gospodarczym.

NATO ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego i interesów narodowych USA. Sojusznicy i Partnerzy korzystają z każdej okazji, aby wspólnie ćwiczyć, budować zaufanie, udoskonalać taktykę i procedury.

George HW Bush jest okrętem flagowym CSG-10 i GHWBCSG. CSG-10 składa się z okrętu wojennego George’a HW Busha, Carrier Air Wing (CVW) 7, Destroyer Squadron (DESRON) 26, Information Warfare Commander oraz krążownika rakietowego typu Ticonderoga USS Leyte Gulf (CG 55).

W ćwiczeniach brał udział m.in., okręty DESRON-26 z CSG-10 to niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke USS Nitze (DDG 94), USS Farragut (DDG 99), USS Truxtun (DDG 103) i USS Delbert D. Black (DDG 119).

Od ponad 80 lat Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Siły Morskie Stanów Zjednoczonych w Afryce (NAVEUR-NAVAF) tworzą strategiczne relacje z sojusznikami i partnerami, wykorzystując wspólne relacje w celu zachowania bezpieczeństwa i stabilności.

Źródło: Szósta Flota USA navy.mil

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *