Topaz Tangaroa okręt do ochrony infrastruktury krytycznej w Royal Navy


Witold RYCHTER


Nowo nabyty przyszły wielozadaniowy okręt nadzoru oceanicznego (MROS) płynący do Cammell Laird, Birkenhead, Liverpool. / Zdjęcie: Royal Navy

Pierwszy z dwóch nowych brytyjskich okrętów do ochrony kluczowej infrastruktury podwodnej przybył dziś do Merseyside, aby rozpocząć przygotowania do wykonywania planowanych zadań.

Charakterystyczny niebiesko-biały Topaz Tangaroa, który przybył do stoczni Cammell Laird w Birkenhead, stanie się pierwszym brytyjskim okrętem przeznaczonym do ochrony ważnych kablowych połączeń telekomunikacyjnych biegnących po dnie morski oraz rurociągów naftowych i gazowych. Zarówno działających jak i tych które będą niedługo uruchomione.

Odpowiedni sprzęt wojskowy zostanie niedługo zainstalowany, a okręt w między czasie będzie pomalowany na szaro, zanim jednostka – pierwsza z dwóch planowanych Multi-Role Oceanographic Survey (MROS) – rozpocznie szkolenie z Royal Fleet Auxiliary i osiągnie gotowość do pierwszych operacji już latem tego roku.

Ogłoszone przez sekretarza obrony Bena Wallace’a w listopadzie 2022 r. przyspieszone pozyskanie tego okrętu MROS będzie miało kluczowe znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa narodowego.

Pierwszy z dwóch dedykowanych okrętów nadzoru podwodnego dołączy do floty tego lata, wzmacniając nasze możliwości i bezpieczeństwo przed zagrożeniami stwarzanymi teraz i w przyszłości. W czasie, gdy stoimy w obliczu nielegalnej inwazji Putina na Ukrainę, najważniejsze jest, abyśmy priorytetowo traktowali rozwiązania, które będą chronić naszą krytyczną infrastrukturę narodową

– powiedział sekretarz obrony Ben Wallace.

Royal Navy poszukiwała ewentualnych producentów, którzy spełnialiby jej wymagania i wybrała Topaz Tangaroa.

Okręt ten został zbudowany w Norwegii cztery lata temu, aby wspierać kombinację operacji podwodnych, takich jak prace na platformach naftowo-gazowych, prace budowlane, konserwacyjne i inspekcyjne, a także badania i zdalnie sterowane operacje pojazdów nawodnych oraz autonomicznych okrętów podwodnych, dzięki czemu idealnie nadaje się do podwodnego nadzoru i działań wojennych na dnie morskim.

Warto przeczytać:
Wypłynął rosyjski okręt szpiegowski Jantar

6000-tonowy okręt, który jest wyposażony w lądowisko dla helikopterów, dźwig i rozległy pokład roboczy – 1000 metrów kwadratowych lub wielkości pięciu kortów tenisowych – ostatnio działał na Pacyfiku przy podwodnych projektach budowlanych. Okręt posiada również “basen księżycowy” – duży punkt dostępu w dolnej części kadłuba, przez który można wysyłać automatyczne pojazdy podwodne na różnego rodzaju misje i inspekcje instalacji krytycznej.

Jednostka, którego nowa nazwa wojskowa nie została jeszcze ogłoszona, będzie obsługiwana przez około 24 marynarzy RFA, a także na okręcie będzie do 60 specjalistów Royal Navy, którzy będą obsługiwać podwodne systemy nadzoru i inne systemy badawcze i wojenne po zaokrętowaniu.

To zupełnie nowa misja dla Royal Fleet Auxiliary – i taką, którą lubimy. Powierzono nam wsparcie kluczowej operacji mającej na celu ochronę infrastruktury, bezpieczeństwa i majątku Wielkiej Brytanii, co napełnia nas wszystkich w RFA dumą. To naprawdę ekscytujące czasy.

– powiedział komandor David Eagles RFA, szef Royal Fleet Auxiliary.
Warto przeczytać:
Okręt rosyjskiej marynarki wojennej w pobliżu przecieków gazociągu Nord Stream

Royal Navy chce mieć dwa okręty tego typu, które mogą aktywnie kontrolować liczną infrastrukturę krytyczną budowaną przez wiele lat. Wielka Brytania obawia się aktów sabotażu lub terroru mogących zakłócić poprawne działania podwodnych gazociągów, ropociągów czy systemów telekomunikacyjnych. Przykładem jest awaria gazociągów Nord Stream I i Nord Stream II.

Takie uszkodzenia są bardzo trudne do naprawy, pomijając oczywiście czas i koszty takiej operacji. Skutki mogą być odczuwalne dla całej gospodarki i społeczeństwa. Dlatego Wielka Brytania chce posiadać okręty mogące wykryć potencjalne zagrożenie i je zneutralizować.

Źródło: www.royalnavy.mod.uk

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *