Rosjanie modernizują okręt podwodny projektu 949A Antey

Okręty podwodne projektu 949A. / Zdjęcie: commons.wikimedia.org
Okręty podwodne projektu 949A 9wg. NATO Oscar II). / Zdjęcie: commons.wikimedia.org

Okręt podwodny o napędzie atomowym Irkuck zostanie wyposażony w najnowsze uzbrojenie rakietowe, torpedowe i radiotechniczne oraz zaawansowane systemy łączności, które poprawią jego skuteczność bojową.

Żywotność wielozadaniowego okrętu podwodnego o napędzie atomowym, projektu 949A „Antey” Floty Pacyfiku, Irkuck, zostanie wydłużona o co najmniej dziesięć lat po jego naprawach i modernizacji w zakładach remontowych okrętów wojennych Zvezda na rosyjskim Dalekim Wschodzie, powiedział minister obrony Siergiej Szojgu w ministerstwie na telekonferencji we wtorek.

„Modernizacja [podwodnego] krążownika pozwoli wydłużyć jego żywotność o co najmniej dziesięć lat i zwiększyć potencjał bojowy Floty Pacyfiku” – powiedział szef obrony.

Okręt podwodny o napędzie atomowym Irkuck będzie wyposażony w najnowsze uzbrojenie rakietowe, torpedowe i radiotechniczne oraz zaawansowane systemy łączności, aby zwiększyć skuteczność bojową, powiedział minister obrony.

Uczestnicy telekonferencji Ministerstwa Obrony przyjrzeli się problemom w pracach nad uruchomieniem okrętu podwodnego, w tym harmonogramie jego prób po naprawach i modernizacji w Zakładzie Remontu Okrętów Wojennych Zvezda na Dalekim Wschodzie.

Dzięki przeprowadzonej planowanej modernizacji Flota Północna może znacząco wzmocnić swój potencjał. Wszystko teraz zależy od środków jakimi będzie dysponować Ministerstwo Obrony Rosji, gdyż już wcześniej zdarzało się iż w wyniku braku “gotówki” okręty czekały latami na dokończenie prac remontowych. Ostatnio Rosja ma spore nadwyżki finansowe związane z korzystnymi cenami gazu i być może planowany remont zostanie przeprowadzony zgodnie z harmonogramem.

Źródło: tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.