Okręty podwodne Turcji będą wyposażone w system walki MÜREN CMS

Turcja od kilkunastu już lat prowadzi prace nad programem walki Project MÜREN, w który maja być wyposażone tureckie okręty podwodne. Obecnie realizowane są dwa programy MÜREN-AY i MÜREN-PREVEZE.

Mustafa Varank. / Zdjęcie: weforum.org
Mustafa Varank. / Zdjęcie: weforum.org

Turecki minister przemysłu i technologii Mustafa Varank odwiedził stocznię marynarki wojennej Gölcük, gdzie dokonał inspekcji związanej z pracami nad tym systemem. Jednocześnie chciał sprawdzić jak wyglądają prace na okręcie podwodnym TCG Preveze (S-353), który ma być poddany integracji z MÜREN Combat Management System (CMS).

Nowy system MÜREN CMS

Unowocześnienie okrętów podwodnych typu Preveze stale postępuje. Obecne prace mają się zakończyć w 2022 roku. Jednostka ma być już w pełni zintegrowana z systemem MÜREN z nowym CMS i przekazana Marynarce Wojennej Turcji.

Według Ministerstwa Przemysłu i Technologii prace przebiegają planowo. System walki MÜREN został już zainstalowany w okrętach podwodnych typu 209/1400 TN (Preveze), natomiast okręty wyposażone w system MÜREN CMS, po zakończeniu prób morskich mają wejść do służby w przyszłym roku.

System MÜREN został w pełni zintegrowany 20 czujnikami i systemami na okręcie:

  • system nawigacyjny
  • system uzbrojenia
  • przetwarzanie sygnałów sonarowych
  • dowodzenie i kierowanie
  • kierowanie ogniem
  • system nawigacji.

Najważniejsze dla strony tureckiej było opracowanie programu walki w oparciu o własne środki krajowe i własną myśl technologiczną. To zostało w pełni osiągnięte właśnie w nowym programie MÜREN.

Nowy system walki jest innowacyjnym rozwiązaniem dla tureckich okrętów podwodnych. Daje możliwość wystrzeliwania nowoczesnych ciężkich torped i jednocześnie przeprowadzania analiz ruchu celu i korygowania toru torpedy. MÜREN CMS współpracuje z stacjami naziemnymi oraz innymi okrętami podwodnymi.

Nowy system MÜREN-PREVEZE

Drugi program MÜREN-PREVEZE ma na celu lokalną modernizację systemów zarządzania bojowego okrętów podwodnych typu Preveze i obejmuje dostawę jednego systemu stacji naziemnej i czterech systemów dla okrętów. Prace nad tym systemem trwają od 2017 roku i obejmuje wysiłek m.in. Meteksan Savunma, który odpowiada za opracowanie sprzętu wzmacniającego i przekształcającego sygnały analogowe z czujników na cyfrowe, a także przetwarzanie sygnału i kształtowanie wiązki sprzętu i oprogramowania dla tych sygnałów cyfrowych.

Po uzyskaniu MÜREN CMS okręty podwodne klasy Preveze będą mogły wystrzeliwać torpedy DM2A4 SeaHake i rodzime torpedy AKYA wagi ciężkiej zamiast starszych torped Mark 24 Tigerfish. Okręty podwodne zyskają znacznie większą możliwości nawiązywania łączności. System zawiera również kilka podsystemów opartych na ADVENT w postaci Link 11, Link 22, JREAP (Joint Range Extension Applications Protocol), Multiple Tactical Data Link Systems i WAIS (Warship Automatic Identification System).

Dzięki tym dwóm programom Turcja znacznie zmodernizuje własne okręty podwodne a te staną się groźną bronią mogąc skutecznie konkurować np. z ciągle unowocześnianą i wyposażaną w nowe okręty podwodne Rosyjską Flotę Czarnomorską.

Źródło: chip.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.