Jean-Pierre Thebault o “ciosie w plecy”

Ambasador Francji w Australii Jean-Pierre Thebault. / Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/
Ambasador Francji w Australii Jean-Pierre Thebault. / Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/

– Australijskie władze zachowały się w sposób podstępny, niespodziewanie anulując wielomiliardowy kontrakt z Paryżem na dostarczenie okrętów podwodnych – powiedział lokalnym mediom Jean-Pierre Thebault, francuski ambasador w Australii. Ocenił, że był to “cios w plecy”.

– Oszustwo było celowe – oświadczył ambasador Jean-Pierre Thebault, po raz pierwszy odnosząc się publicznie do ostatnich napięć w relacjach francusko-australijskich.

– Stawka była znacznie większa niż dostawa okrętów podwodnych. To była umowa dotycząca suwerenności, przypieczętowana przekazaniem ściśle tajnych danych, dlatego sposób załatwienia tej sprawy to cios w plecy – dodał.

– Takich rzeczy nie robi się między partnerami, a tym bardziej między przyjaciółmi – skomentował dyplomata, zaznaczając zarazem, że rząd Francji nie prowadzi sporu z obywatelami Australii.

Australijski premier Scott Morrison odmówił komentarza do słów ambasadora Francji. Australia zrezygnowała z oferty Francji na rzecz oferty USA, która znacząco zbliża oba kraje w sojuszu przeciwko dominacji Chin w regionie.

Źródło: onet.pl

1 Odpowiedź

  1. Alan N. pisze:

    Francja nie może przeboleć tak wizerunkowej porażki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *