INS Kalvari z napędem AIP-niezależnym od powietrza

Podpisanie umowy pomiędzy DRDO a Naval Group. / Zdjęcie: Naval Group
Podpisanie umowy pomiędzy DRDO a Naval Group. / Zdjęcie: Naval Group

W ramach znacznego wzmocnienia “Aatmanirbhar Bharat”, system niezależnego napędu powietrznego (AIP) oparty na ogniwach paliwowych z Laboratorium Badań Materiałów Morskich DRDO (NMRL) zostanie wkrótce zainstalowany na pokładzie INS Kalvari.

23 stycznia 2023 r. w Bombaju podpisano umowę między wyższymi urzędnikami NMRL i Naval Group France w celu rozszerzenia współpracy w celu zaprojektowania integracji rodzimych AIP z okrętami podwodnymi typu Kalvari. W ramach umowy Naval Group France będzie certyfikować projekt AIP do integracji z okrętami podwodnymi.

Napęd AIP skutecznie zwiększa przebywanie okrętu podwodnego z napędem klasycznym pod wodą. Zastosowany napęd AIP ma duże zalety w wydajności w porównaniu z innymi podobnymi technologiami, ponieważ wodór jest wytwarzany na pokładzie.

Technologia ta została z powodzeniem opracowana przez NMRL przy wsparciu indyjskich partnerów branżowych. Technologia osiągnęła obecnie etap konstrukcji i została skierowana do produkcji.

Warto wspomnieć, że lądowy prototyp AIP NMRL został pomyślnie przetestowany. To nowe przedsięwzięcie będzie znaczącym krokiem w kierunku szczegółowej certyfikacji projektu modułu energetycznego, która zostanie przeprowadzona przez NMRL wraz z indyjskim przemysłem i projektowaniem platform, na które wpływ ma integracja rodzimego AIP wewnątrz indyjskiego okrętu podwodnego przez Naval Group.

Działania te bezproblemowo doprowadzą do rozpoczęcia lokalizacji i industrializacji AIP, w tym produkcji przedziału kadłuba przez indyjski przemysł w celu przyszłego wyposażenia na pokładzie okrętów podwodnych.

Napęd niezależny od powietrza (AIP)

Napęd niezależny od powietrza (AIP) lub zasilanie niezależne od powietrza to dowolna technologia napędu morskiego, która pozwala konwencjonalnemu okrętowi podwodnemu działać bez konieczności wynurzenia się. Napęd AIP umożliwia długotrwałe przebywanie okrętu podwodnego w zanurzeniu. AIP jest idealnym rozwiązaniem dla okrętów nieposiadających reaktora atomowego. Okręty podwodne wyposażone w napęd AIP są alternatywą dla państw, których nie stać na jednostki atomowe.

Źródło: navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *