Chińska grupa lotniskowcowa w pobliżu Okinawy

Chiński lotniskowiec Liaoning. / Zdjęcie: Baycrest/Wikimedia/CC BY-SA 2.5
Chiński lotniskowiec Liaoning. / Zdjęcie: Baycrest/Wikimedia/CC BY-SA 2.5

Chińska grupa lotniskowcowa, przepłynęła kilka dni temu nieopodal japońskiej wyspy Okinawa. Marynarka Wojenna Chiny twierdzi, że prowadzi wyłącznie ćwiczenia na zachodnim Pacyfiku – przekazuje South China Morning Post.

Natomiast Ministerstwo Obrony Japonii poinformowało w komunikacie, że zaobserwowało osiem chińskich okrętów wojennych w tym pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning oraz kilka niszczycieli ochrony, które przepłynęły między wyspą Okinawa a Miyakojimą.

W skład grupy jak przekazuje USNI News poza lotniskowcem weszło pięć niszczycieli (Type 055: CNS Nanchang, Type 052D: CNS Xining, CNS Urumqi i CNS Chengdu, Type 052C: CNS Zhengzhou) fregata (Typ 054A CNS Xiangtan) i okręt wsparcia z ang. Fast combat support ship (Typ 901 CNS Hulunhu). Okręty zostały zauważone gdy wpłynęły z Morza Wschodniochińskiego na wody pomiędzy wyspą Okinawa a wyspą Miyako, zmierzając w kierunku Oceanu Spokojnego.

Japońskie Ministerstwo Obrony podało iż chińskie okręty nie naruszyły wód terytorialnych Japonii, jednak w trakcie przepływu grupy okrętów, śmigłowce, które znajdowały się na pokładzie chińskiego lotniskowca Liaoning startowały i lądowały. Jak podaje USNI News na lotniskowcu według zdjęć załączonych do chińskiego komunikatu prasowego zauważono kilka myśliwców pokładowych J-15, a także śmigłowce Changhe Z-8 i Harbin Z-9.

Natomiast Tajwańskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że będzie monitorować ruch grupy okrętów, określiło jednocześnie obecną sytuację jako “normalną”. Pamiętać należy iż Chiny nie uznają Tajwanu, traktując to terytorium jako zbuntowaną wyspę.

Ministerstwo Obrony Japonii podało, że Japońskie Morskie Siły Samoobrony wysłały niszczyciel Izumo czyli niszczyciel śmigłowcowy, który ma wiele cech lotniskowca, a także morskie samoloty patrolowe P-1 i P-3C czyli samolot rozpoznawczy i patrolowy zwalczania okrętów podwodnych do obserwacji sytuacji na wodach.

Flota chińska w ostatnich miesiącach dość aktywnie działa. W grudniu ubiegłego roku przez Cieśninę Tajwańską przepłynął drugi chiński lotniskowiec Shandong, któremu towarzyszyło sześć okrętów marynarki wojennej i osiem myśliwców. Do tej pory w skład grupy wchodziło sześć okrętów eskorty, obecnie jest to osiem, co należy odbierać jako wzrost ambicji chińskich w tej cześć świata.

Źródło: Defence24

Przeczytaj też:

Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 8.FOW

Rosyjska grupa zadaniowa na Oceanie Indyjskim

Rosyjski okręt zniszczony w pobliżu Odessy

U-booty Kajzera na Morzu Czarnym cz. I

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *