Brytyjczycy śledzą fregatę Admirał Gorszkow

HMS Portland. / Zdjęcie: www.royalnavy.mod.uk
HMS Portland. / Zdjęcie: www.royalnavy.mod.uk

Royal Navy przekazała informację że okręt HMS Portland śledzi działania rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow, która znajduje się na wodach międzynarodowych niedaleko Wielkiej Brytanii. Rosyjskiej jednostce w rejsie towarzyszy tankowiec Kama.

Okręt HMS Portland śledzi ruchy wyposażonej w pociski kierowane rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow oraz towarzyszący jej tankowiec Kama, które przepływają przez wody międzynarodowe w pobliżu Wielkiej Brytanii – poinformowała w środę Royal Navy.

Jak podała brytyjska marynarka, HMS Portland, fregata typu 23, dołączyła do okrętu norweskiej straży przybrzeżnej Bergen, gdy rosyjskie okręty płynęły na południe przez Morze Norweskie. Na pokładzie brytyjskiego okrętu znajduje się śmigłowiec. Zarówno okręt, jak i śmigłowiec wyposażone są w najnowocześniejsze sonary pozwalające śledzić ruchy innych jednostek.

Eskortowanie okrętów wojennych na brytyjskich wodach terytorialnych i przyległych obszarach morskich jest rutynową działalnością Royal Navy. Utrzymując widoczną i stałą obecność, Royal Navy zapewnia przestrzeganie prawa i zapobiega wrogim działaniom, chroniąc interesy naszego kraju.

Poinformował dowódca HMS Portland, komandor Ed Moss-Ward.

HMS Portland to fregata typu 23 – znana również jako typ Duke. Wszystkie okręty tego typu noszą nazwy brytyjskich książąt. Pierwotnie zaprojektowana jako okręty zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Fregaty typu 23 były używane w wielu różnych misjach, od działań wojennych po operacje zabezpieczające bezpieczeństwo morskie. Fregata typu 23 weszła w długi okres modernizacji, okręty te otrzymują nowe radary, silniki i najnowocześniejszy system rakietowy Sea Ceptor.

Źródło: Royal Navy, RMF-FM

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *