Kategoria: Ciekawostka historyczna

Przedstawiamy ciekawoski historyczne dotyczące historii i marynistyki. Wyszukujemy sprawy interesujące i nietuzinkowe, a te bardziej znane przedstawiamy często w zupełnie innej strony.

Atak bombami głębinowymi na okręt podwodny. / Zdjęcie: www.armedconflicts.com 0

Ciekawostka historyczna – Czym tak naprawdę jest Termoklina?

Co można najprościej powiedzieć o termoklinie, jest to warstwa wody, w której następuje szybka zmiana temperatury wraz ze wzrostem głębokości i najważniejsze powyżej i poniżej termokliny zmiany temperatury są o wiele mniejsze. Jakie to może mieć znaczenie dla okrętów podwodnych, woda przecież taka sama, ma tylko inną temperaturę. Jak się okazuje znaczenie może mieć kolosalne, gdyż w termoklinie gdzie jest inna temperatura inaczej rozchodzą się fale emitowane przez sonar. Dzięki temu okręt podwodny, który wpłynie pod taką warstwę wody jest niewidoczny dla okrętu, który go tropi.

1

Ciekawostka historyczna – Filadelfijski szlak morski

Na początku II wojny światowej niemieccy dowódcy nie atakowali neutralnych statków handlowych należących do państw nie biorących udziału w konflikcie ogólnoświatowym a zmierzających do Europy.

Dowódcy U-Bootów sami wyznaczyli szlak do bezpiecznego przejścia statkom neutralnym potocznie nazywając go “szlakiem filadelfijskim”. Przebiegał on przez północny Atlantyk. Statki kierowały się na Islandię a stamtąd płynęły w kierunku Norwegii i neutralnej Szwecji oraz Finlandii

0

Ciekawostka historyczna – Co to jest – Czarna dziura atlantycka?

Tak podczas II wojny światowej nazywano obszar środkowego Atlantyku, który był obszarem poza zasięgiem lądowych samolotów mogących tropić i zwalczać okręty podwodne, niemieckie U-Booty.
Dowództwo Wybrzeża miało z atlantycką dziurą sporo problemów, szczególnie w pierwszych latach wojny.

Niemiecki okręt podwodny typ VII C U-751. 0

Ciekawostka historyczna – Dlaczego marynarze na U-Bootach zażywali Peremesin forte?

Okręt podwodny mimo swojej nazwy podczas II wojny światowej, bardzo często płynął na powierzchni. Oszczędzano akumulatory, które tylko wtedy można było naładować. Niewielka jednostka (wymiary U-Boota typ VIIC, długość 67,1 m a szerokość 6,23 m), na średniej lub dużej fali, potrafiła nieźle bujać. Sanitariusze profilaktycznie rozdawali wtedy „Peremesin forte” przeciw chorobie morskiej, które szczególnie mocno dawała się we znaki „świeżym” rekrutom.

0

Ciekawostka historyczna – Cała prawda o kucharzach pracujących w kambuzie na U-Bootach

Okręt podwodny wypływając w rejs zabierał ze sobą całą masę prowiantu, z którego następnie kucharz w okrętowym kambuzie musiał przygotować posiłki dla całej załogi. Niewiele osób wie, że w rolę kucharza bardzo często na niemieckich okrętach podwodnych wcielał się mianowany przez dowódcę jeden z członków załogi.

Załoga niemieckiego okrętu podwodnego typu UC-1 na pokładzie. Okręty podwodne tego typu były wykorzystywane głównie do stawiania pól minowych. / Zdjęcie: commons.wikimedia.org 1

Ciekawostka historyczna – Okręt podwodny bez torped

Podczas I wojny światowej Kaiserliche Marine (Cesarska Marynarka Wojenna) wraz z admirałem Tirpitzem na czele podjęła decyzję o budowie nowego typu okrętów podwodnych małych stawiaczy min opracowanych przez Inspektorat Torped pod kierunkiem dr Wernera. Okręty podwodne typu UC były niewielkimi, jednokadłubowymi przybrzeżnymi jednostkami, których konstrukcja oparta była na projekcie okrętów torpedowych typu UB I. Długość całkowita wynosiła 33,99 metra, szerokość 3,15 metra i zanurzenie 3,04 metra.